Het zou ons te ver voeren uit te weiden over al de geestelijke liefdadige instellingen, die te Brugge sedert zijn ontstaan werden ingericht. Van vroege datum af heeft de stad aangepaste huizen van wel dadigheid gebouwd voor lichamelijk en geestelijk misdeelden: leprozen, blinden, zwakzinnigen en ge wone zieken. Wij vestigen slechts de aandacht op twee Middeleeuwse ziekenhuizen, die van de huidige bezoeker van de Zwinstad steeds nog de bewondering wakker roepen: het Sint Janshospitaal en het gast huis van O.L. Vrouw ter Potterie. De stichting van het Sint Janshospitaal klimt zeker op tot vóór 1188. Sommige gedeelten van zijn indrukwekkend gebou wencomplex, zoals het huidige portaal de oor spronkelijke kapel blijven als mooiste voorbeelden gelden van de Romaanse bouwstijl op de Brugse grond. In latere eeuwen werd het gebouw uitgebreid de XVe eeuwse gothische kerk aan de Noordzijde verving de oude kapel en op de dag van heden geldt het met recht en reden nog als een zeer voor naam hospitaal. Men krijgt er o.a. een merkwaardige oude apotheek te zien met een belangrijke verzame ling oude mortieren. Het gasthuis van O.L. Vrouw ter Potterie kan als vaststaande stichtingsdatum slechts anno 1276 aangeven, naar luid van het jaar tal op een boven de ingangspoort gemetselde steen, doch ongetwijfeld mag het bogen op een langer be staan. Met zijn drie spitse gevels, die uit verschil lende eeuwen dateren, is het nog een van de schil derachtigste gebouwen ter stede. 4. Bruggelingen op middeleeuwse handelswegen De etymologische oorsprong van de naam Brugge houdt geen verband met „brug", zoals men lange tijd heeft gemeend, doch betekent aanlegplaats. Als 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 24