kerk, zijn schilderachtige huisjes, zijn bomen en perken, een van de mooiste en rustigste plekjes in de Zwinstad. Ten allen tijde wekte het de geestdrift op der kunstenaars en het gaat voort ze te inspi reren. Het oorspronkelijk bidhuis dat in 1584 in de vlammen opging, werd in 1605 in barokstijl her bouwd. Het mooie kapelletje bij de woning van de grootjuffrouw, klimt op tot de XVe eeuw. (Afbeel ding 8) De armoe-beweging, die in de XlIIe eeuw verschil lende nieuwe orden in het leven riep, heeft ook te Brugge een diepgaande invloed doen gelden. Elke der vier bedelorden Minderbroeders, Dominicanen, Carmelieten en Augustijnen heeft te Brugge ruime kloosters en kerken opgericht, die jammer genoeg nadien zo goed als volledig werden vernield. De Minderbroeders, die 1221, nog gedurende het leven van Sint Franciscus, bij de poorten van Brugge, hun tenten opsloegen, lieten zich in 1246 neer binnen de muren der stede. Zij stichtten hun klooster bij Braemberg, dat sedertdien werd verwoest. De Dominicanen verschenen in 1234 in de Zwinstad en bouwden hun klooster aan de huidige Predikheren- rei. Hun mooie kerk, in 1311 voltooid, werd door de geuzen haast ten gronde vernield. De Augustijnen woonden sedert 1250 in de Jan Miraelstraat. Zij bedienden de Sint Nicolaaskerk, alwaar in Brugge's bloeitijd de handelaars van Pisa, Genua, Venetië, Lucca, Navarra en Spanje hun eigen kapel bezaten. Sedert 1263 vertoonden zich de eerste Carmelieten te Brugge. Bij hen onderhielden de kooplieden uit Engeland, Schotland en Aragon en ook de Ooster lingen hun eigen kapel. Men bewaarde er ook een hele tijd lang het archief van de Duitse hanze. Aan de bloei van dit klooster stelde alweer de geuzen- inval van 1578 een einde. 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 23