restaureerd in de toen heersende gothische stijl en in de XVe eeuw door de Brugse bouwmeester Jan van de Poele met prachtige koorkapellen verrijkt. (Afbeelding 6) Naast de kerk van Sint Salvator zouden spoedig twee andere bidplaatsen de steeds in aantal toe nemende oeverbewoners van het Zwin aantrekken. Sint Donatiaankerk, waarvan wij daareven ge waagden, was tot bij de Franse Revolutie Brugge's hoofdkerk. Zij kwam op de burcht tot stand in de tweede helft van de IXe eeuw en dankt haar naam aan de relikwieën van de Heilige Donatiaan, bis schop van Reims, die in 864, na de inval der Denen, door graaf Boudewijn I uit Torhout naar de grafe lijke kapel in de burcht werden overgebracht. Ge legen in de burcht en in 't bezit van zulke kostbare relikwieën, groeide zij vanzelf uit tot de voornaamste bidplaats in de stede. O.L. Vrouwkerk, nu in het hart der stad opge nomen, lag oorspronkelijk buiten de eerste stads- omheining en behoorde tot de landelijke parochie Sijsele, ten Oosten van Brugge. In 1089 scheidde zij zich af en werd parochiekerk voor de steeds aan groeiende hoop der Brugse handelslieden, die zich ten Oosten van de reie waren komen vestigen. Van de oude romaanse bouw uit de Xlle eeuw schoot niets meer over. Van de huidige kerk werd in de aanvang der XlIIe eeuw de eerste steen gelegd. De hoofdbeuk en de twee zijbeuken dateren uit deze eeuw en de toren begon men omstreeks 1270 te metsen. O.L. Vrouwkerk met haar zeer schilder achtige, slanke toren is in haar oudste delen een van de meest typische voorbeelden van de Schelde-vroeg- gothiek, die zich sedert de XlIIe eeuw als eigen bouwwijze in Vlaanderen openbaarde. De kruisbeuk en het koor werden afgewerkt tussen 1270 en 1335, 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 17