begeven onder het zware gewicht van haar massale toren, werd samen met de eerste verdieping van het belfort in 1240 opgebouwd. Zij verving de overdekte markt, die de handelsstad reeds vóór deze datum bezat. Het oorspronkelijk gebouw onderging in de loop der tijden, vooral in de XVe eeuw, ingrijpende wijzigingen. (Afbeelding 4) 3. De oudste geestelijke stichtingen De eerste evangelisatie van de streek, waar in latere tijd de Zwinstad zou oprijzen, heeft men te danken aan de H. Eligius 590—660)bisschop van Noyon- Doornik. Men weet dat hij op zijn missietochten doorheen het Vlaamse kustland der Vlle eeuw kapel len stichtte, waaromheen het vroege Christendom in Vlaanderen zich organiseerde. De enige kerk in het huidige Brugge, die misschien op een dergelijke kapel door de H. Eligius gesticht, kan teruggaan is de kathedraal Sint Salvator. Zij zou dus reeds vóór de stichting van de stad hebben ge diend als landelijke kerk voor het grondgebied, waarop later de stad ontstond. Sedert de verwoesting van Sint Donatiaan op de burcht tegen het einde der XVIIIe eeuw, werd Sint Salvator tot kathedraal verheven. Zij is een van de stoerste en tevens rustigste monumentale bouwwerken uit het Middeleeuwse Vlaanderen. Niettegenstaande het gebouw uit ver schillende eeuwen dateert, heeft de constructie als geheel een zekere eenheid bewaard, waardoor zij een indruk van evenwichtige rust nalaat. Het onderste gedeelte, reeds uit de eerste helft der Xlle eeuw dagtekenend, is romaans. De middelste verdieping van de toren, uit het begin van de XlIIe eeuw, gaat door als de oudste baksteenbouw in België. Rond het midden van de XlIIe eeuw werd de kerk ge- 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 16