wreken, hebben de moordenaars zich dagen lang kunnen verdedigen binnen de versterkte burcht. De twee hoofdschuldigen, Bertulf en Borsiard, slaagden er in te ontsnappen, maar werden toch in April te leper aan de galg geknoopt. De andere belegerden moesten zich na volledige uitputting overgeven en werden op wreedaardige wijze uit het paleis van de graaf te pletter geworpen. Zo eindigde het bloedige voorval, dat zich binnen de Brugse burcht afspeelde en de Brugse bevolking in de grootste opschudding bracht. De bevolking, gelijk zij zich toen rondom de Brugse burcht reeds had gevestigd, was reeds betrekkelijk talrijk. Lang zamerhand had zij een eigen personaliteit verworven, zoals uit de volgende bladzijden zal blijken. 2. Brugge's uitbouw tot gemeente Gelijk voor de meeste Vlaamste steden was de hier boven besproken grafelijke burcht de prae-stedelijke kern, waarom zich van vroege datum een handels nederzetting ontwikkelde. Naast haar bewoners groepeerde zich in de scha duw van deze versterking een gemeenschap van mensen, die het landbouwbedrijf der plattelands- lieden opgaf en zich op de handel ging toeleggen. Zij vestigden zich ten Noorden, doch vooral ten Zuiden van de burcht, tussen de huidige markt en Sint Salvatorskerk, die reeds in 1086 als parochie kerk voor deze kooplieden dienst deed. Gaandeweg ontwikkelde zich tussen hen een solidariteit, ge baseerd op een belangengemeenschap: zij verenigen zich in gilden of hansen voor wederzijdse bescher ming op hun groepsreizen. Tegen de centrale grafe lijke overheid binden zij de strijd aan voor juri dische erkenning van hun gemeenschap. 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 12