van de ruime kerk dagtekende uit de XlVe eeuw in 1331 ving men de bouw ervan aan en ver toonde gotische stijl. Heden ten dage neemt een rij hoge bomen de plaats in van dit historisch monu ment, verbonden met zoveel herinneringen uit de stedelijke geschiedenis. Het oorspronkelijke tehuis van de proosten van Sint Donatiaan werd in de XVIIe eeuw vervangen door een mooi barokgebouw, alwaar op dit ogenblik het Brugs politiecommissa riaat onderkomen heeft. Ter plaatse waar vroeger het paleis der graven prijkte, werd in de XVIIIe eeuw het huidige Justitiepaleis opgetrokken. Het oudste bewaard historisch gebouw op de hui dige burcht treffen wij aan in de Sint Basiliuskapel. Graaf Dirk van de Elzas beval ze aan te leggen om er de kostelijke relikwie van het H. Bloed te laten berusten, die hij omstreeks 1150 uit het H. Land had overgebracht en die sedertdien zulke voorname plaats innam in het geestelijk leven van de Zwinstad. De basiliek van het H. Bloed op de Brugse burcht rekent men terecht onder de voornaamste merkwaar digheden van de stad. Zij bestaat uit twee boven elkaar gebouwde bidplaatsen: de kapel van Sint Basilius en de eigenlijke H. Bloedkapel. De beneden- kapel van Sint Basilius, volgens de overlevering zwaar geteisterd in 1183—1184 door brand, is een romaanse hallekrocht uit veldsteen met een sterk gewelf, door dikke muren gedragen. De bovenkapel, van het H. Bloed, is een rijk gothisch gebouw, waar aan men in de loop der tijden herhaaldelijk veran deringen heeft aangebracht (Afbeelding 5) De Brugse burcht heeft een zeer voorname rol ge speeld in de geschiedenis van de Vlaamse grafelijke familie. Zij was getuige van veel lief en veel leed. In de eerste helft der Xle eeuw stelden er de Vlaamse graven hun paleis gastvrij open voor politieke vluch- 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10