Afbeelding 73. Schouw 18e eeuw Deze schouw heeft dezelfde hoofdvorm als de vorige; de bekleding is rijker doch minder rustig. De tegel schilderijen sluiten aan bij gebeurtenissen uit de bijbel. De tegels van de soort als afbeelding 42 geven even eens bijbelse voorstellingen te aanschouwen. Afbeelding 74. Tegelschilderij 18e eeuw Deze voorstelling is een landelijk tafreel en is afkom stig uit de tegelschouw van een landbouwer. De kleur is paars, de voorstelling moest de vermoeide landbou wer, als deze bij het brandend haardvuur zat, nieuwe kracht geven voor een volgende dag. Dit schilderij is geen meesterstuk, doch geschilderd door een onbekende tegelschilder van een Friese tegel bakkerij. Afbeelding 75. Tegelschilderij 18e eeuw Deze voorstelling met ruiter te paard komt veelvuldig voor, uitgevoerd in blauwe of paarse kleur. Dit model heeft lang mede gedaan en werd aangepast naar de vorstelijke personen die in die tijden regeerden en geliefd waren. Zo zijn de opschriften: Jan Willem Friso, Willem en Frederik Hendrik. Het steigerend paard is zeer kloek van verhoudingen tegen de weinig krachtig geschilderde burgt op de achtergrond. Afbeelding 76. Modern tegelschilderij Dit tegeltableau, gemaakt voor een speciale gebeurte nis, vervaardigd door een bekende plateelbakkerij, in kleuren blauw, geel en rood, is een voorbeeld, dat het niet altijd een lelijk ding behoeft te worden, verward met veel perspectief naar verschillende richtingen, zo als onder het hoofdstuk „De tegels van onze tijd" is beschreven. De afbeelding is niet naar de tegels doch naar de tekening welke ervoor gemaakt werd, 1935. 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 98