Afbeelding 70. T egel schilderij 18e eeuw Het afgebeelde tegeltableau stelt voor de stad ZIERC- ZEE gezien uit de haven. Het is uitgevoerd in paarse kleur door C. D. GRAAF. FECIT 1786. Het is aan wezig in een woonhuis te Edam, vermoedelijk vervaar digd voor iemand die uit Zieriksee afkomstig was. De tegelschilder de Graaf werkte in Noord-Holland, waar vele van deze tableaux voorkomen. Een bijzon derheid van deze schildering is dat zij niet bestaat uit hele tegels, doch stroken, waarop de rand is geschil derd. De meeste tableaux hebben een losse rand van stroken tegels met doorlopende beschildering. Afbeelding 71. Tegelschilderij 18e eeuw Deze soort tegeltableaux komt meer voor, soms ook ge kleurd, afkomstig uit Delft of Rotterdam. Het afge beeld tableau, in paarse kleur, komt uit Noord-Holland en is vermoedelijk geschilderd door de Graaf, te oor delen naar soortgelijke tableaux, welke gesigneerd zijn. Afbeelding 72. Schouw 18e eeuw Deze fraaie schouw is nog aanwezig in een boerenwo ning te Heer Hugowaard. De schouw is naar voren ge bouwd, passende in de raveling van de zolder balk laag, met een stooknis voor open haardvuur in vuur- korf. De tegelbekleding in de nis is reeds verdwenen. Deze was vermoedelijk uitgevoerd van z.g. schildpad tegels, nu is het stuc met imitatie van marmer. De ge bogen lijst is van hout eveneens beschilderd. Op de beide pilasters zijn de huisdieren afgebeeld, zoals deze zich om de haard koesteren. Er boven tafrelen uit het boe renbedrijf met de vogelkooi en bloemstuk als midden stuk. Uit de opstelling van deze tegelschilderijen spreekt de stoffering van de mooie kamer. De tegels, zowel de witte als de paarse, zijn uit Fries land afkomstig. 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 97