Afbeelding 67. Pilaster 18e eeuw De schouwpilasters werden vervaardigd uit stroken van tegels. Deze werden met een doorlopende voorstelling beschilderd, in blauw of in paarse kleur. De pilasters moesten het aanzien hebben van houten of natuurstenen pilasters; zij werden ter weerszijden onder de schouw- kap tegen de muur geplaatst. Het middenvak werd op gevuld met tegels. De tegelpilasters werden vervaar digd in de 18e eeuw. Er komen ook voorstellingen met wapens op voor, of de naam van de boerderij waar de pilasters voor werden besteld. Ook komen pilasters voor bestaande uit twee tegels breed, of de normale hoogte van een tegel en 20 cm breed. Afbeelding 68. Zaanse schouw 18e eeuw De afgebeelde hangschouw met beklede schoorsteen boezem bevindt zich in de Zaanlandse Oudheidkamer te Zaandijk en geeft een goed voorbeeld van de toepas sing van de tegels. De schouw werd gebruikt voor open haardvuur, dat onder de kap op de ijzeren vuurplaat werd gestookt. De achterwand van de schouw is be kleed met tegels met bijbelse voorstellingen. Voor de hoeken van het blad werden soms speciale tegels ge bakken, in de vereiste vorm bijgeschilderd, van boven met een voorstelling en aan de voorzijde met een golf lijn. Afbeelding 69. Veluwse schouw 19e eeuw De Veluwse schouw is soberder van samenstelling en uitvoering. De schouw is geplaatst tegen de muur, met vooruit gebouwde pilasters, waarvan de voorzijde is bekleed met een tegelpilaster. De boezem is bekleed met landschaptegels, uitgevoerd in bruine kleur. Het vuur werd eveneens op de ijzeren vuurplaat gestookt, waarbij de rook langs de tegels naar boven trok en een zwarte baan naliet. De gemetselde kookpot is eveneens met tegels, in stroken geknipt, bekleed. 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 96