Afbeelding 64. 16e eeuw se tegelvloer Deze vloer van rode vloerbakken, overhoeks gelegd, werd gevonden onder de tegenwoordige houten vloer in het oudste gedeelte van het huis „Dat Bolwerck" aan de Zaadmarkt te Zutfen, bouwjaar 1542, zie publicatie in Heemschut, 1941, no. 1. Afbeelding 65. Geveltegel De afgebeelde tegel is afkomstig van het huis Wijn haven 16 te Delft. Deze was in de voorgevel geplaatst en diende als gevelsteen of aanwijzing voor de bezoe ker, die het bedrijf zocht, dat in het huis werd be oefend. Deze tegel van groot formaat is van natuursteen, daar na beschilderd en geglazuurd. Zie publicatie in Heem schut 1940, no. 5. De kleuren, geel-bruin en mangaanblauw in blauwe trek. De afbeelding is een vrouwenportret zijdelings gezien, de gehele opzet en tekening doet denken aan Antwerpse fabrikage uit het midden van de 16e eeuw. Een tweede voorbeeld van een groot formaat tegel, waarvan de ondergrond uit natuursteen bestaat, is ons niet bekend. Afbeelding 66. Muurnis in de St Pietershof te Hoorn De afgebeelde muurnis of kaarsnis werd gevonden bij het verwijderen van het behang in één der woningen van de St Pietershof te Hoorn. De tegels waaruit deze muurnis is samengesteld zijn veelkleurige tegels, z.g. Pompadourtegels, formaat 13 X 13 cm. De tegels boven en opzij van de nis zijn uitgesneden in een tegel toen de klei nog zacht was, de zijkanten zijn eveneens geglazuurd en beschilderd met een blauwe trek. De liggende tegel heeft een groter formaat, 18 X 18 cm, met hetzelfde ornament met ver sierde voorzijde. 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 95