landse tegels met de opschriften in slibornament met loodglazuur. Hieruit blijkt dat deze fabricage in de 18e eeuw zeer verouderd was en alleen een bestaan had in die gedeelten van het land, waarin de Hollandse tegel niet voorkwam. Afbeelding 61 A, B, C. Spaanse tegels 17e eeuw Afbeelding 61 A geeft te zien een vloertegel waarvan de cirkelvormige lijnen verdiept zijn en ingevuld met goud-gele kleur. De bladeren zijn verdiept in groen, de sterren eveneens verdiept, afwisselend in bruin en ko baltblauw, de fond van de tegel is wit. Deze tegels waren voor vloertegels zeer geschikt, omdat bij slijtage de verdiepte kleuren langer de kleur behiel den dan bij vlakke tegels. Afbeelding 61 B, eveneens een vloertegel uit de 17e eeuw, echter is het patroon niet verdiept. De kleuren zijn: de omlijsting van het middenveld geel en blauw, het gestyleerde bladornament is blauw met bruine lij nen op wit fond. Afbeelding 61 C geeft -en wandtegel van blauw, geel en groen, gevat in een bruine trek. De Spaanse tegels werden anders gevormd dan de Hol landse tegels en vertonen geen vormgaatjes op de hoeken. Afbeelding 62. Haardstenen 16e en begin 17e eeuw De beide haardstenen zijn vervaardigd uit roodbakken- de klei met ingeperst ornament. Afbeelding 63. 15e eeuwse tegelvloer Hier zien we de toepassing van oude vloerbakken. Deze vloer van overhoeks geplaatste donkerkleurige gegla zuurde tegels, groot 12 X 12 cm, werd aangetroffen onder de tegenwoordige zerken, in de Ned. Herv. Kerk te Velsen. De stenen eromheen geven de aanleg van een gemetselde trap. 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 94