Afbeelding 57. Wand te gels 18e eeuw De afgebeelde tegels zijn paarse bijbelse tegels met zeer uitvoerige beschildering, met aanduiding van de bijbeltekst en met hoekvulling van anjers. Deze tegels zijn te Delft vervaardigd. Afbeelding 58. Wandtegels 18e eeuw De afgebeelde blauwe tegels hebben wederom de tekst aanduiding, doch niet op een uitgespaard vlak. De hoekvulling is wederom de ossenhoorn, hier met donkere aanzet. De tekening is zwak en de kleur dof- blauw. Deze tegels zijn afkomstig van een Friese bakkerij. Afbeelding 59. Tegelbakkerij in bedrijf De gehele inrichting en bewerking wordt omschreven in Hoofdstuk IV, „Waarvan en boe tegels gemaakt worden". Afbeelding 60 A, B, C. Limburgse tegels Een geheel afzonderlijke groep van de Nederlandse tegels is de Limburgse tegel. Deze tegels werden in Noord- en Midden-Limburg ver vaardigd. De afgebeelde tegel 60 A van roodbakkende klei, is in hoofdzaak geglazuurd met doorschijnend loodglazuur, op een ondergrond van gele kleur, waarin de leliën zijn gespaard en dus de rode kleur van de tegel te zien geven. De cirkelvormige lijnen zijn verdiept en met groen ingevuld. Deze tegel heeft ook de vormgaat- jes op de hoeken, en dateert van omstreeks 1720. De tegel afgebeeld 60 B, heeft een doorschijnende rood bruine ondergrond, waarop de versiering met gele kleur is geschilderd, het geheel afgedekt met een doorschij nend loodglazuur. De tegel met de klimmende leeuw onder 60 C is weder om in geel en roodbruin uitgevoerd. Deze tegels werden te Megelsum of Tegelen vervaardigd omstreeks 1750. De Limburgse tegel is uitgevoerd als de vroegste Ilol- 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 93