hier enige afgebeeld. De tegels hebben een doorlopend patroon. De kleur is blauw en paars, beide met het zelfde patroon voorkomende en zeer dun. De randtegels werden geplaatst als randen boven lam- brizeringen of om tegelschilderijen en in witte tegel wanden. Afbeelding 54. Randtegel 17e eeuw Dit type randtegel hoog 5 cm en breed de gewone maat, werd toegepast bij wandtegels met diervoorslel- lingen genoemd bij afbeelding 38. Deze randtegels komen zeer zelden voor en wel in blauw of met gekleur de voorstelling. De diervoorstelling is wederom afge beeld op het bekende heuveltje met de beide struikjes ter weerszijden. Deze tegels zullen eveneens te Delft vervaardigd zijn. Afbeelding 55. Klein formaat tegel 18e eeuw De kleine formaat blauwe tegel 6J^ X (i]/2 cm is ge heel opgezet in de schaal van een tegel van normaal formaat. De hoekvullingen zijn geheel in schaal met de voorstelling. Dit soort tegel komt zeer zeldzaam voor en is vermoedelijk als een aardigheid door een tegelbakker gemaakt. Afbeelding 56. Wandtegels 18e eeuw Een grote groep van wandtegels die in de achttiende eeuw gemaakt werden in Holland en Friesland, zijn de tegels met bijbelse voorstellingen. Deze tegels zijn in twee kleuren, geheel in blauw of geheel in paars vervaardigd. De voorstellingen zijn dikwijls geschilderd naar prenten met bijbelse tafere len, of vrij hiernaar ontstaan. De tegels hebben soms een onderschrift dat vermeldt, welke bijbeltekst de voorstelling te zien geeft. De afgebeelde tegels zijn Delftse tegels in diep blauw, zonder tekstaanduiding, met hoekvullingen van ossen hoorns. 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 92