In Friesland werden eveneens landschapstegels ver vaardigd, zowel in blauw als in bruin. Afbeelding 50. Wandtegels begin 18e eeuw Deze tegels met verschillende bloemen zonder hoek vulling, werden in Friesland vervaardigd in blauw en later in bruine kleur. Deze tegels werden toegepast in keukens en dergelijke als randen tussen de effen witte tegels. Ook werden deze overhoeks toegepast, waartoe de wijze van beschildering zich goed leende. Afbeelding 51. Wandtegels 18e eeuw Deze soort tegels met bloemruikers, welke slechts zel den voorkomen, zijn te Delft vervaardigd als tegels van een goede soort. Vermoedelijk werkten plateelbakkers aan deze werkstukken mede. De tekening is zeer knap van opzet. Deze tegels zijn niet naar sponsen getekend en zeer dun. De afgebeelde tegels zijn alleen in blauw uitgevoerd. Er komen soorten voor, die in kleuren zijn uitgevoerd en wel „gemoffeld" zoals het fraaiste aar dewerk. Deze tegels zijn niet in grote hoeveelheden ge maakt, doch verder toegepast als vulling van een kleine schoorsteennis van een rijk bewerkte marmeren schoor steenmantel. Technisch zijn deze tegels, wat beschilde ring van licht en schaduw betreft, als de mooiste tegels te beschouwen. Afbeelding 52. Wandtegels 18e eeuw Deze soort tegels zonder hoekvulling is in kleuren uit gevoerd. De springende jongen heeft een rood mutsje en schoenen, het jasje is blauw en de broek is grijs, op groen grondvlak. De andere figuur heeft een bruine sjerp met gele haardos. Beide tegels zijn zeer zeldzaam en zijn dik en kunnen als afkomstig van Gouda beschouwd worden. Afbeelding 53. Randtegel 18e eeuw Van de talloze randtegels van Fries fabrikaat worden 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 91