VOORBERICHT Dit boekje heb ik gemeend te moeten noemen „De Hollandse Tegel". De tegels welke daarin behandeld worden hebben gedurende enige eeuwen intieme schoon heid gegeven in het Hollandse huis. De bedoeling van de Heemschutserie is onder meer de aandacht te vestigen op de verschillende schone voort brengselen die de knappe handwerkslieden in vroegere jaren in Nederland hebben voortgebracht, met de over tuiging iets schoons te brengen, gegrondvest op de al oude werkwijze van het ambacht naar de voorschriften, voorbeelden en ervaringen van de oudere meesters. Een wetenschappelijk werk is dit boekje niet, maar het is de bedoeling om belangstellenden, die nog niet ver der gekomen zijn dan een enkel tegeltje, gekocht als herinnering aan een vacantiereisje of afkomstig van de verbouwing van het ouderlijk huis, nader te brengen tot dit schone Hollandse product, gezien door de ogen van een verzamelaar. Het boekje kan hen verder tot hulp zijn wanneer zij lust krijgen tegels te verzamelen. Voor de meer gevorderde belangstellenden is aan het slot van dit boekje een litteratuurlijst, de belangrijkste boeken vermeldende over tegels en het aanverwante aardewerk. Hierin zullen zij antwoorden vinden op de vele vragen, welke bij de bestudering van de tegels en het aardewerk naar voren komen. In dit boekje wordt vrijwel alleen de tegel behandeld, niet het aardewerk, dat in dezelfde werkplaats ontstond en in dezelfde oven gebakken werd. Deze aanverwante voortbrengselen, de tegel en het aardewerk, zijn hier gescheiden. Dit is tevens gedaan omdat de tegel bijna uitsluitend volkskunst is geweest en gebleven, terwijl het aardewerk van volkskunst veelal tot sierkunst werd. De oude Hollandse tegels hebben een grote bekoring door de schone kleuren, door het fraaie ornament, door 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 8