88 digd, echter zwakker van tekening, welke ontstond doordat de tegelschilder het 17e eeuwse schip niet meer kende. Bij deze soorten zijn de vlaggetjes wel eens gekleurd. De schepentegels zijn vermoedelijk te Delft gemaakt en naderhand overgenomen te Hoorn, in welke omgeving zeer mooie exemplaren gevonden worden. De opvatting van de weergave van de zee is verschillend. De afbeel ding geeft een dwarse zee aan, bij een andere soort zijn onder het schip geen strepen, doch krasjes met scha duw, wat een kinderlijke manier van tekenen is. De schepentegels werden veelvuldig toegepast voor be kleding van schouwen, vooral in de Noord-Hollandse huizen. Afbeelding 45. Wandtegels tweede helft 17e eeuw De afgebeelde soort zijn wederom tegels met ruiter- figuren, doch minder groot van tekening en minder krachtig van blauwe kleur met kleine ossenhoorns als hoekversiering. Deze soort is te Haarlem of te Gouda vervaardigd. Afbeelding 46. Wandlegels tweede helft 17e eeuw Een andere fraaie soort, alleen in blauw geschilderd met grote figuren, doch zonder hoekvullingen, met drie grote engelen, die tezamen een spel of dans doen. De figuren zijn zeer knap van tekening met licht- en scha duwkanten. De hoofdjes doen wat groot aan. Deze soort kan, wegens materiaal en kleur van het glazuur, als te Delft vervaardigd beschouwd worden. Afbeelding 47. Wandtegels tweede helft 17e eeuw Het type met meermannen en meerminnen. De historie van de meermin is al zeer oud. Wij geloven er niet aan en zeker niet in een grote figuur zoals op deze tegels is afgebeeld, varende op de zee. Om ons aan het twijfelen te brengen, staat in het museum te Edam een opgezette meermin, gevangen in de Purmer toen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 89