87 Afbeelding 42. Wandtegels 18e eeuw Deze wandtegels, vervaardigd in Friese tegelbakkerijen, komen voor in blauw en paarse kleur. De motieven zijn ontleend aan boekwerken met bijbelse voorstellingen, zeer vaardig uitgebeeld. De randversiering is in Lod. XV vormen uitgebeeld. Dit soort is het enige bekende waarbij de randversiering zo'n stijlvol karakter draagt. De tegels werden tegen elkaar geslepen, dus zonder voeg gezet in de grote schouwen welke men nog in en kele boerenbehuizingen aantreft in Noord Holland. Helaas verdwijnen er alle jaren enige van, doordat een aantal handelaren deze provincie afstropen om een „schoorsteen" te kopen. Afbeelding 43. Wandtegels tweede helft 17e eeuw De krijgslieden te paard in de beginjaren van deze veelvuldig voorkomende soort met de beschildering over de gehele tegel werden eerst ontworpen door goede plateelschilders, later werd de beschildering kleiner en minder samengesteld en fletser van toon. De hoekvullingen van deze tegels zijn de z.g. spinne tjes. De voorstellingen werden kennelijk geschilderd naar oude prenten, daardoor komen op de afgebeelde tegels twee typen ruiters voor, n.1. in middeleeuwse kledij en uit de tijd waarin de tegels vervaardigd wer den. De schildering is knap van tekening met zeer dun ne opvallende trek in prachtig blauw. Bij deze soort zien we tevens, dat de dikke trek evenals bij alle vroe ger voorkomende soorten is verdwenen. De afgebeelde tegels kunnen als Delftse tegels beschouwd worden. Afbeelding 44. Wandtegel tweede helft 17e eeuw Een overeenkomende soort verwant aan voorgenoemde afbeelding is het type van grote zeilschepen met twee of drie masten in volle zee. De tuigage van de schepen is uitvoerig weergegeven, bekroond met op iedere mast een vlag, alles in blauwe kleur. In de 18e eeuw zijn nog tegels met schepen vervaar-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 88