86 ditie van de tegel met voorstelling in kwadraat. De dieren hebben een blauwe trek en zijn met geel-bruin ingevuld, de ossenhoorns in mangaanblauw opgezet. Afbeelding 39. Wandtegels 17e eeuw In tegenstelling met de Delftse wandtegels waarop ge kleurde vogels zijn afgebeeld op een vrucht of in de vlucht rusten deze vogels op tak of stronk. De kleuren zijn groen, bruin en blauw. Het groen is flets en door gelopen, de tekening is grof en de scherf van deze tegels is rood. Vermoedelijk zijn deze tegels in de om geving van Utrecht, waar rood bakkende klei wordt aangetroffen, vervaardigd. Afbeelding 40. Wandtegels 17e eeuw Deze soort wandtegels in kleur met groene beschilde ring en bijzondere blauwe hoekvullingen is eveneens afkomstig van fabrieken in de omgeving van Utrecht. De bovenste twee tegels geven drie gestyleerde tulpen aan, groeiende uit één bol. De onderste tulpen staan op een groen veld. De afbeelding met tulpen houdt ver band met de tulpenhandel die in ons land omstreeks 1630 veel inkomsten opleverde. Afbeelding 41. Goudse wandtegels 17e eeuw Goudse tegels met gekleurde vogels komen weinig voor. De hoekvullingen zijn in blauw van bijzondere vorm. De figuren zijn vaardig opgezet in de kleuren geel, bruin, groen en blauw. Helaas zijn deze exemplaren beschadigd, maar de vindplaats was in een oud huis waar bij afbraak bleek dat onder iedere balkkop een tegel voor oplegging was gebruikt. Bij een andere soort Goudse tegel zijn ook vogeltegels waarbij de vogel op een grote spijker rust welke uit de muur steekt. Deze soort is zeer zeldzaam en komt voor in het museum „de Moriaan" te Gouda.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 87