85 Afbeelding 36. Wandtegels 17e eeuw Bloemen met grote ossenhoorn als hoekvulling. Deze soort komt veelvuldig met vele variatiën voor, hetzij in blauw of met gekleurde voorstelling. Bij de gekleur de exemplaren staan de bloemen op een veld, zijnde half oranje, half groen, de plant is groen met blauwe trek, terwijl de bloem gekleurd is. Bij deze soort komt er een nieuwe vierde kleur hij, zijn de licht paars voor de bloem. Deze tegels zijn grof van aspect en vermoedelijk in Hoord-Holland, te Purmer- end of Hoorn vervaardigd. Met de hoekvulling van grote ossenhoorns kennen we nog de grote gekleurde bloemvazen. Afbeelding 37. Wandtegels 17e eeuw Tegels met vogels als vlakversiering zijn gemaakt om streeks de overgang naar de 18e eeuw. Ze komen vooral voor met vogels zittend op een tak of in de vlucht. De mooiste vogeltegels zijn te Delft vervaardigd, en zijn kenbaar aan de paars-bruine trek, waartussen de kleu ren ingevuld zijn. Deze tegels zijn vierkleurig, bruin, geel, blauw en groen. De minder fraaie soorten, grover van beschildering, hebben alle een rode scherf, wat duidt op een Noord- Hollands baksel, terwijl van de mooie soorten de breuk geel en vrij dun is. Ook komen tegels met vogels voor, alleen in blauw uitgevoerd, waarvan de dikke en gro vere exemplaren vervaardigd zijn in de zeventiende eeuw, terwijl de tegels met kleine voorstelling en kleine hoekjes uit de achttiende eeuw stammen. Afbeelding 38. Wandtegels 17e eeuw Dieren in kleuren met grote ossenhoorn. De afbeeldingen van deze tegels vertonen wederom de dieren, springend over een hekje, gestoffeerd met de bekende plant en het struikje op de uiteinden van het heuveltje waarop de dieren afgebeeld zijn. Dit type is gemaakt vermoedelijk te Delft naar de tra-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 86