groene kleur zonder blauwe trek. Deze soort is vreemd, doch niet mooi op het wit. De ambachtstegels komen altijd in blauwe kleur voor en werden gebruikt voor de afwerking van spiltrappen en in portalen van eenvoudige huizen. Afbeelding 33. Wandtegels 17e eeuw Een grote groep, speciaal toegepast voor decoratieve muurbekleding, zijn de z.g. fruitschalen. Iedere tegel beeldt een fruitschaal af, hetzij in blauw of in kleur. De gekleurde exemplaren zijn zeer mooi van opzet. De drie peren zijn oranje-bruin, de druiven trossen mangaanblauw, met groene bladeren boven de peer. De schaal is geelbruin met groen. De boekversie ringen zijn blauw. Mooie gekleurde exemplaren zijn ook voorzien van een grote ossenhoorn als hoekvulling. Afbeelding 34. Wandtegels 17e eeuw Deze soort fruitschalen is geheel anders in opzet. De schaal is geheel blauw, de voet is vlak getekend, in tegenstelling met vorige afbeelding, waarvan de voet in perspectief is weergegeven en de gehele schaal meer dieptewerking geeft. De vruchten op de schaal zijn alleen in de kleuren oranjebruin, blauw en groen. Afbeelding 35. Wandtegels 17e eeuw Een groep, welke aan het eind der 17e eeuw is ver vaardigd, zijn de bloemvazen in blauw. Het fraaiste type van veel voorkomende varianten is hierbij afgebeeld. Deze soort met fijne tekening en masker op de bloemvaas, is te Delft gemaakt, andere zijn alle als copieën door andere fabrieken vervaar digd te beschouwen. Deze tegels zijn zeker naar sponsen geschilderd. De hoekvulling van Franse lelie is ook de mooiste. Bij de latere soorten, vooral uit de achttiende eeuw, wordt de bloemvaas steeds kleiner en eenvou diger van tekening, evenals de hoekvulling. 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 85