83 komen, geven goed de klederdracht van het volkstype te zien, met de werktuigen benodigd bij de oude ons be kende spelen uit de zeventiende eeuw. Met dezelfde om lijsting komen eveneens voor dierfiguren en bloemen, blauw en gekleurd. Afbeelding 30. Wandtegels 17e eeuw Een tweede groep van tegels in kleuren met cirkelvor mige omlijsting is die, waarbij buiten de omlijsting in de hoeken het meander-motief is vervangen door een tweetal gekoppelde krullen, z.g. ossenkop. Een ver schil is, dat deze soort alleen voorkomt met gekleurde afbeelding van vogels en bloemen. Afbeelding 31. Wandtegels 17e eeuw Een andere groep van wandtegels geheel in blauw vormen de tegels met krijgslieden in zeventiende eeuwse kleedij. De hoekvullingen bestaan, door vervallen van een omlijsting, alleen uit gestyleerde bloemen. De figuren zijn kennelijk geschilderd naar de doorge prikte sponsen. Goede voorbeelden zijn de beide onder ste tegels, welke positief en negatief geschilderd zijn. Een bijzonderheid van deze soort is, dat de figuren ge schilderd zijn in blauw, terwijl de kruitdamp, ontstaan door het afvuren, in krachtige oranje kleur is aange geven. Afbeelding 32. Wandtegels 17e eeuw Een grote groep van tegels welke we bij het verzamelen ontdekken, zijn de tegels geheel in blauw, met grote figuren, die verschillende ambachtslieden vertonen met of zonder hun gereedschappen. Het bijzondere van deze groep vormen de hoekvullin gen. Dit zijn dubbele krullen of z.g. ossenhoorns, Fran se lelie, of hoekfiguren als op de afbeelding, eiken bladeren. De laatstgenoemde komen uit Friesland. De Franse lelie komt een enkele keer voor in licht-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 84