82 De bloemen zijn alle in blauwe trek met ingevulde kleuren van groen, blauw en geel. Deze soort is veel minder decoratief dan de voorgaande afbeelding en kennelijk naar sponsen vervaardigd. Afbeelding 27. Wandtegels 17e eeuw Deze soort, eveneens met de Chinese omlijsting in blauw, geeft gekleurde diervoorstellingen te zien op een groot groen veld. De dieren hebben ten dele een sprin gende houding, waarbij ze weer de indruk maken, even als bij de vroegere cirkel- en kwadraattegels, over een hekje te springen. De dieren zijn voorzien van blauwe trek met ingevulde kleuren, van blauw en bruin-geel. De tegels met diervoorstellingen in blauw zijn meestal minder knap van tekening. Afbeelding 28. Wandtegels met Chinese voorstellingen Deze beide soorten zijn de twee enige soorten van wandtegels, die in een klein aantal gemaakt zijn, ver moedelijk voor export. De tegels doen Chinees aan, maar missen de fijnheid in opzet en schildering van Chinees aardewerk. Daarom is gezocht naar gelijkenis met de Chinese schotelbodem en is het middenvak in een cirkelvormige omlijsting gevat. De andere tegel is eveneens gevat in een cirkelvormige omlijsting met ver sieringen en Hollands aandoende hoekversieringen. De onderste tegel is vervaardigd einde 18e eeuw en af komstig van een Friese tegelbakkerij. De soort is zeer zeldzaam. Afbeelding 29. Wandtegels 17e eeuw Een andere soort, verwant aan de tegels met Chinese omlijsting, zijn de tegels met cirkel als buitenste trek. Deze soorten zijn gelijktijdig met voorgaande soorten vervaardigd, met Chinese omlijsting, omstreeks 1640. De vulling buiten de cirkel geeft nog de Meander-ver siering te zien. De gehele schildering is in blauwe kleur uitgevoerd. De figuren welke op het middenvak voor-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 83