ruikers. Op deze soort komen zeer zelden afbeeldingen voor van huizen of kastelen, afb. 23a is hier een uit zondering van en geeft een voorstelling van een tegel bakkerij Afbeelding 24. Wandtegels 17e eeuw Omstreeks 1640 ontstaat er een afzonderlijke groep van tegels, wederom in blauwe omlijsting met blauwe, of in kleuren uitgevoerde middenbeschildering, welke voort gaat op het reeds bekende ontwerp van kwadraattegels, maar als goede vlakversiering achteruit gegaan is. De hoeken zijn versierd, bestaande uit een gestyleerde bloem. De voorstellingen, die op het middengedeelte voorkomen, zijn ridderfiguren, dieren, bloemen in bloemvazen: deze laatste soms ook in kleur. Een uit zondering van een zeer weinig voorkomende portret tegel, vormt de afbeelding van de primitief geschil derde Christus, met de kinderlijk geschilderde nimbus boven het hoofd. De andere afbeelding is een hond op een veld met gewas. Afbeelding 25. Wandtegels 17e eeuw Een geheel nieuwe groep van tegels, welke ontstaat omstreeks 1640, zijn die met de blauwe omlijstingen, welke sterke overeenkomst vertonen met de Chinese schotels uit de periode van Wan Li, welke de Hollandse kooplieden medebrachten. De tegels geven op het heldere witte middenveld man nenfiguren te zien in blauw, ten dele als krijgsknecht, vaandrig, of musketier. De schildering is knap, met fijne lijnen en fraaie schaduwaanzetten. Deze tegels zijn stellig het werk van een Delftse Mr tegelbakker. Afbeelding 26. Wandtegels 17e eeuw Als een ander type van de tegels met de Chinese om lijsting zijn die tegels met gekleurde bloemen op het bekende heuveltje, met de grassprietjes aan weerszijden. 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 82