80 grote figuren in poortvormige omlijsting met aan de bovenzijde meander hoekvulling. Andere voorstellingen geven de poorttegels niet. De poorttegel is vermoedelijk gemaakt met de bedoeling als randtegel boven een groot vlak tegels, van een andere soort of als plinttegel langs de vloer. Ten onrechte worden deze tegels wel eens door verza melaars in vlakken opgezet, echter spreekt dan duide lijk dat de voorstelling niet hiervoor gemaakt is. Afbeelding 22. 17e eeuwse tegels met ster-ornament Deze vroeg 17e eeuwse tegel wordt betiteld met de naam van perzisch ornament. Geheel juist is deze naam niet, doch de opzet doet wel Spaans aan. De tegels zijn uit gevoerd in drie kleuren. De middelste zeskantige ster is geel, de omlijsting blauw, met ertegen bruine ver sieringen met groene blaadjes, de vier grote vullingen met uitgespaarde versiering is uitgevoerd in krachtig blauw. De hoeken hebben weer een gestyleerde bloem welke aansluit. Deze tegels zijn knap als vlakversierings- techniek en zijn vermoedelijk alleen te Delft gemaakt. Afbeelding 23 en 23a. Wandtegels 17e eeuw Een geheel afzonderlijke soort van tegels gemaakt door verschillende tegelbakkerijen, zijn de tegels met omlijs ting, welke in de handel wordt aangegeven met „fleur de lis". De tegels zijn vervaardigd omstreeks 1630. Iedere tegel is afgewerkt met een blauwe rand, terwijl aan de staande zijden een gebogen versiering is geschil derd, enigszins de vorm van een halve kolom met kapi teel en basement, de vier hoeken zijn versierd met een Franse lelie. De tegels zijn grof van beschildering, het blauw man- gaanblauw en ze zijn dik. De omlijsting is altijd blauw, terwijl gekleurde voorstellingen voorkomen op het mid dengedeelte, dieren of staande bloemen. De meest voor komende vertonen blauwe dieren, krijgslieden of bloem-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 81