terdam of Middelburg vervaardigd, en worden vooral aangetroffen op de Zeeuwse eilanden. Afbeelding 19. Haarlemse tegels met dieren in om lijsting De afzonderlijke groep van gekleurde tegels in twee kleuren komt weinig voor, de afmeting is wat kleiner dan de meeste tegels, hetgeen een duidelijke aanwijzing is voor een uitzonderlijk fabrikaat. De tegels vertonen op het middenvak verschillende diervoorstellingen in blauw. De dieren staan niet op een veld, doch hebben een schaduwstreep, teneinde de vereiste diepte te geven. De omlijsting en de hoekversieringen zijn hetzelfde van opzet, zijnde een bloemrank met dwarsbalkjes welke in geel opgezet zijn. De tegels komen ook geheel in blauw voor en zijn in latere tijd door andere fabrieken, die tegels bakten van roodbakkende klei, nageschilderd naar de Haar lemse tegel. Afbeelding 20. Tegels met diervoorstelling in cirkel vormige omlijsting Dit type tegels in blauwe kleur, omstreeks 1650, is wat het middenpatroon betreft, waar de diervoorstel- ling op voorkomt van springende beesten op een veld met de bloem op de uiteinden, gemaakt naar de vroe gere gekleurde tegels met de cirkelvormige omlijsting. Hiervoor zijn vermoedelijk nog eens de sponsen ge bruikt. De randversieringen met de hoekvullingen is toen in de geest van die tijd anders opgezet. Dit soort is weinig vervaardigd en komt weinig voor. De tegel is dun en de kleur van het baksel geel-grijs. Afbeelding 21. 17e eeuwse tegels in poortvormige om lijsting Als andere afzonderlijke groep van tegels dienen bezien te worden de tegels met poortvormige omlijsting. Deze zijn in blauw uitgevoerd en vertonen alleen ridders of 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 80