78 groene bloemknoppen, behoort bij de soorten afb. 10 en 11. De bloemranken geven vrijwel dezelfde tekening als de blauwe randtegel van afb. 17. Afbeelding 15. Wandtegel 17e eeuw Deze tegel, uitgevoerd eveneens in de kleuren blauw, geel, bruin en groen, is echter van kleiner formaat, 10 X 10 cm. Afbeelding 16. Wandtegel 17e eeuw Tegel van klein formaat, 8X8 cm, in blauwe kleur. De voorstelling is voor dit klein formaat alleen een hondje op een heuvel met boompje. Deze soort is als zeer weinig voorkomend te beschou wen. Afbeelding 17. Randtegel 17e eeuw Deze randtegel is in blauw als spaartechniek uitge voerd, en behoort bij de soort tegels van afbeelding 7 en 12, geheel in blauw. Afbeelding 18. Haarlemse wandtegels Een afzonderlijke groep, buiten de vermelde soorten uit het begin der 17e eeuw, zijn de sterrentegels. Deze tegels zijn vervaardigd te Haarlem, en dragen duidelijk de overeenkomst met het Haarlemse aarde werk. De tegels stellen in het middenvak voor een achthoekige figuur met kruisjes op de hoeken in blauwe kleur, met daarbinnen een gestyleerde bloem in geel en wit. Op het midden van de zijkanten waar deze tegels aaneensluiten, zijn geel-bruine versieringen geschilderd. De hoeken hebben grote leliën met een bloem aan de punt. De tegels zijn tweekleurig, blauw en geel, in verschil met de vorige besproken soorten in drie kleuren. Tegels met dezelfde beschildering komen ook voor met het middenvak fel-groen. Deze zijn vermoedelijk te Rot-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 79