Afbeelding 11. Wandtegels 17e eeuw De tegels worden betiteld met de naam „pompadour- legels" en zijn gelijk in ouderdom als de soort van af beelding 10. De voorstelling op één tegel is wat vier tegels van voorgaande soort te zien geven. De kleuren zijn even eens blauw, oranje en groen. Deze soort is fijner dan de voorgaande soort, een vlak van 4 tegels is be schaafder dan een vlak van 16 stuks van voorgaande uitvoering. Afbeelding 12. Wandtegels 17e eeuw De soort, gelijktijdig gefabriceerd als de oranjeappels, in viergloop, komt veel voor en is in groten getale ge bakken bij verschillende bakkerijen. De soorten zijn met uitsluitend blauwe tulpen in de hoeken, of alle tulpen verschillend van kleur. Ook bij deze soort heeft één tegel weinig bekoorlijks, doch vier tegels aaneengesloten geven een mooi patroon. De ster, ontstaan in het midden, is een gestyleerde bloem in oranje met blauwe rand. De verdere kleuren in de teke ning zijn weder oranje, groen en blauw. Het karakter van blauw met spaartechniek, evenals bij afbeelding 10, is hier verdwenen. Dezelfde tekening is ook vervaardigd geheel in blauw, in dezelfde tijd en vermoedelijk alleen te Rotterdam. Deze soort is fraai en geeft ook een voornaam patroon te aanschouwen. Afbeelding 13. Randtegel vroeg 17e eeuw Deze gekleurde randtegel werd toegepast als beëindi ging van een lambrizering van gekleurde tegels met oranjeappels en druiventrossen en aanverwante soorten, tegen de witte muur er boven. Afbeelding 14. Randtegel vroeg 17e eeuw Deze gekleurde randtegel van geelbruine bloemen met 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 78