alle voorstellingen van dure vruchten en later met bloe men, afkomstig uit verre landen. De voorstellingen van oranjeappels en druiventrossen komen voor met op iedere tegel een druiventros of oranjeappel, doch ook met de beide vruchten ieder twee keer op een tegel, zoals blijkt uit afbeelding 9. De oranjeappels zijn afgebeeld in oranjebruine kleur, met blauwe ring om het hart en blauwe en gele vulling in het hart van de vrucht. De druiventrossen zijn geschilderd in mangaanblauw met wit, beide vruchten hebben een krans van groene bladeren. De hoekpijlen zijn geel-bruin, met blauwe trek. Afbeelding 10. Wandtegels 17e eeuw Oranjeappels in viergloop. De veel voorkomende soort is van gekleurde tegels met de oranjeappels niet in het midden van de tegel, doch aan de zijkanten geplaatst en zodanig, dat iedere tegel afzonderlijk een halve appel opzij vertoont, die tegen de volgende tegel aansluit. De appels hebben een omlijsting van groene bladeren met blauwen trek. In het midden, waar vier tegels aan eensluiten, ontstaat een gestyleerde bloem in blauw met bruin hart. De hoekvulling is nog uitgevoerd als spaartechniek, van blauw geschilderde krullen op het wit. Deze soort tegels komt voornamelijk uit Rotterdamse tegelbakkerijen. Er zijn vele varianten van deze soort, met kleine verschillen, welke zich echter beperken tot de kleur of enige gekleurde lijnen tussen het middenge deelte en de blauwe hoek. Vier van deze soort geven een patroon, doch 16 bij elkaar geven een nog groter opgezet patroon te zien, waarbij voornamelijk het blauw van de hoeken in spaar techniek sterk spreekt. De tegel geheel in blauw is ook een enkele keer vervaardigd, doch omstreeks 1720. Het blauw is slap van kleur en de tegel dun. 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77