Het bijzondere van deze soort is, dat op het veld tegen de horizon een hekje is verschenen, dat de voorstelling moet geven dat het springend dier daarover heen springt. De tegels met diervoorstellingen komen het meest voor. Zeldzamer zijn de soorten met afbeeldingen van por tretten, kastelen of krijgslieden. Deze tegels zijn ook op de maat 11 X 11 cm vervaardigd. Afbeelding 7. Wandtegels 17e eeuw Deze veel voorkomende gepolychromeerde tegel wordt algemeen betiteld met de naam „bloemvaas in het kwa draat". De hoekversiering is nog een overblijfsel van de spaartechniek, blauw op wit, van de tegel voor 1600. De omlijsting is geel met blauwe rand, op het midden veld een bloemvaas met bruine voet, blauw middenstuk en geel gestreept bovengedeelte. De blaadjes van de bloemen zijn groen met gele bloemen. Deze tegel is in vele tegelbakkerijen vervaardigd en komt veelvuldiger voor. De gewone maat is 13 X 13 cm. Er zijn ook grote exemplaren, 17 X 17 cm, welke grof van tekening zijn. In het kleine formaat komen ze ook voor, met dezelfde afbeelding en wel 10 X 10 cm, of 8 X 8 cm. Als varianten van deze „bloemvaas in het kwadraat" komen ook veelvuldig voor de tegels met dezelfde voor stelling, echter zijn dan de hoeken en de kwart cirkel in blauw en geven bij meerdere tegels aaneengesloten, een cirkel met gestyleerde bloem, in afwijking tot bo vengenoemde soort, waarbij de lijnen van het kwadraat bij meerdere tegels aaneen de kruislijnen van het muur vlak vormen. Afbeelding 8 en 9. Wandtegels 17e eeuw Deze soort tegels vormt na de vorige afbeeldingen een afzonderlijke groep, waarvan de voorstellingen met vruchten nog lang gemaakt zijn. Deze tegels hebben 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 76