74 gele omlijsting, terwijl de randversiering die tegen de aangrenzende tegel aansluit, in bruin is uitgevoerd. Het wit, ontstaan door het aanbrengen van de laag tinglazuur, is, zoals van alle tegels met uitspaartech niek, niet wit, maar enigszins grauw van kleur. Afbeelding 5. Wandtegels begin 17e eeuw Als oudste van de groep gepolychromeerde wandtegels is deze met figuren in een cirkelvormige omlijsting. De hoekvullingen zijn nog uitgevoerd in de spaartechniek, van blauw op witte ondergrond. De omlijsting bestaat uit een aantal blauwe lijnen, kennelijk door middel van de draaischijf als trek aangebracht, met een brede oranje binnenring. Op de afgebeelde tegels zijn een aantal dieren te zien, alle in springende houding. Op dit soort tegels verschijnt iets nieuws, wat zich steeds herhaalt bij aanverwante soorten, n.1. de vulling van het veld met strepen of vogels in de lucht. Van het gangbare formaat komen de voorstellingen met dieren alleen voor in blauw; deze zijn minder sterk van toon en missen de felle kleurtegenstellingen. De meeste tegels van deze soort komen voor met dier figuren in de kleuren bruin-geel met blauwe trek, een enkele tegel heeft een krijgsman getooid met sjerp, vlag en haakbus. Er zijn ook exemplaren bekend formaat 17 X 17 cm, doch deze zijn weinig voorkomend en voor speciale doeleinden vervaardigd. Afbeelding 6. Wandtegels begin 17e eeuw Deze groep van tegels wordt algemeen aangeduid met de naam „kwadraattegel", daar de voorstelling gevat is in een kwadraatvormige omlijsting, in gele of oranje kleur. De hoeken zijn nog steeds uitgevoerd als spaar techniek. De dieren zijn gekleurd in bruin of geel, met blauwe trek. De velden zijn groen, met bruin of geel midden gedeelte.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 75