TOELICHTING BI] DE AFBEELDINGEN Afbeelding 1. Wandlegel einde 16e eeuw De kleuren zijn uitgevoerd in z.g. „spaartechniek", zijn de een wit fond met hierop de kleuren blauw, geel en bruin. Het middenmotief, zijnde een kruisvormig orna ment, is gespaard in wit, afgesloten met blauw. Het blauw is mangaanblauw. Deze tegels zijn zeer dik, 2 cm, van hard baksel. De hoofdlijnen van het ornament zijn samengesteld met cirkelbogen op een vierkant vlak, die de aanschouwer de indruk moeten geven van een vïecht- techniek. Vermoedelijk is deze wijze van versieren af komstig van ouder vaatwerk. Het wit van het glazuur, waarmede de tegel is bestreken, speelt nog geen roof drol in het kleurenpalet. De hoek vulling is wit, met afwisselend een begrenzing van bruin of geel. Afbeelding 2 en 3. Wandtegel 16e eeuw Deze tegel is wat uitvoering betreft van dezelfde soort als afbeelding 1, echter heeft de cirkel plaats gemaakt voor de rechte lijn. De hoekvulling is wit, met blauwe omlijsting. De binnenvulling langs de vorige zijkanten is geel met blauwe trek. Meerdere van deze soort aan eengesloten, geven een kruisvormig ornament. Afbeelding 4. Wandtegel 16e eeuw Deze groep tegels kunnen beschouwd worden als be horend bij de afbeeldingen 1 en 2. Van dit patroon komen zowel blauwe als gekleurde exemplaren voor. De voorstelling, de Bourgondische lelie, in vier cirkel vormige motieven met de middelste lelie gevat in een cirkelvormige omlijsting, met inspringende ronde hoe ken. De tegels hebben weder een doorlopend ornament en passen aaneen tot een grote vlakversiering. Bij de gekleurde exemplaren zijn de hoekleliën gevat in een 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 74