66 Als typische Friese soorten zijn te onderkennen de te gels met overhoekse afbeelding, voorstellende grote fi guren en in later tijden bloemen in blauw. Deze tegels werden overhoeks aan de muur gezet, met halve aan de vier zijden. Ook grote hoeveelheden speelgoedtegels zijn te Harlin- gen en Makkum vervaardigd. Een afzonderlijke groep zijn de bijbeltegels, die slap van tekening zijn, met eenvoudige hoekvullingen in blauw of paars. Deze geven ook aan welk bijbelver haal de voorstelling betreft. Buiten deze soorten zijn de paarse tegels met ingewikkeld gestyleerd ornament over de gehele tegel, zonder hoekvullingen. Deze fabrikage heeft 't het langst volgehouden, paarse tegels te vervaardigen. Als laatste type zijn wel de tegels, waarop alleen een roos voorkomt. Bij de genoemde tegelschilderijen in blauw of paars, welke in schouwen geplaatst werden, als middenstuk, met eromheen als aanvulling de bijbelse tegels, behoor den de z.g. randtegels. Deze zijn een halve tegel hoog en vertonen bloemen- of vruchtenranken, met tussen de bladeren van deze ranken vogeltjes verscholen. Deze randtegels zijn zodanig getekend, dat het ogenschijn lijke willekeurige ornament op elkaar aansluit. Deze versieringen bestaan ook op hele tegels, met de andere helft wit. 7. De laat-achttiende-eeuwse tegels De laat achttiende eeuwse tegels hebben een meer alge meen cachet. Men herkent wel de zeer goed uitgevoerde schilderingen, welke men dan gaarne Delfts noemt, maar overigens is moeilijk uit te maken, waar ze van daan komen. De tegelindustrie heeft een algemeen Ne derlands aanzien gekregen. Utrecht heeft nooit bekend heid gehad voor schone oude tegels; te Utrecht werden tot op onze tijd tegeltjes gemaakt, de fabriek Bavesteyn.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 67