geperfectionneerd, zich aansluitende bij het schone aar dewerk. Bij de verbetering van het schone aanzicht vermindert de deugdelijkheid. Zij zijn minder hard en daardoor minder sterk. Ze breken gemakkelijk. De Delftse industrie heeft zich tot nu toe gehandhaafd. De fabriek De Porcelijne Fles maakt nog steeds tegels en aardewerk. Het Rijksmuseum te Amsterdam en het Rijksmuseum Huis Lambert van Meerten te Delft bezitten uitgebreide verzamelingen Delfts aardewerk en tegels. Onder de zeer vroege Delftse tegels zijn soorten be kend die later in massaproductie gemaakt zijn, zoals dikke speelgoedtegels, waarvan de fijnere in kleur, gro te bloeiende bloemen in kleur en beide zonder hoek vulling. Vermoedelijk zijn ook te Delft gemaakt de zel den voorkomende tegels met Chinese voorstellingen, ontleend aan de voorstellingen op Chinees porcelein, wat door de koopvaarders aangevoerd werd. Deze tegels zijn grof en doen Hollands aan. In de achttiende eeuw werden vooral de mooie diep blauwe tegels met cirkelvormige omlijsting met bijbelse voorstellingen in scherpe tekening in blauw en later in paarse kleur te Delft vervaardigd. Een ander soort is de tegel met de grote schepen, soms met vier masten erop. Deze werden door bekwame schil ders van de houtskooltekening tot een kunststuk uitge werkt. Als perfectie van bakwerk was soms de vlag op bazaanmast en achtersteven in de Hollandse kleuren. Een afzonderlijke groep zijn de tegels met vogels. In tegenstelling tot andere bakkerijen is deze groep te her kennen aan de fijne verzorgde tekening en de overwe gende gele en groene kleur van de vogels. Deze vogels zitten op een luchtig takje en niet, in tegenstelling met andere soorten, op een dikke stam of afgebeeld in de vlucht. Met de verfijning van het aardewerk maakte men z.g. „siertegels". Dit zijn heel verzorgde tegels met bloembouquetten in fraaie beschildering in blauw of 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 60