D e verwoesting van de stadskern van Rotterdam had ten gevolge dat daar de overblijfselen der huizen wer den afgebroken met de fundamenten en kelders. Daar bij kwamen vele vondsten aan de dag, waarbij ook te gels, welke zoveel mogelijk vergaard werden om door deskundigen te worden onderzocht en in een collectie te worden bijeengebracht. Deze tegelvondsten verruim den het inzicht in de reeds bekende soorten Rotterdamse tegels en vormden nu daarmede een overzichtelijk ge heel. Hieruit blijkt dat Rotterdam beschouwd moet wor den als de eerste plek waar Hollandse tegels gemaakt werden. Hier moeten omvangrijke tegelbakkerijen ge weest zijn. 54 HOOFDSTUK VIII DE SOORTEN VAN TEGELS 1. De Rotterdamse tegels Reeds vele jaren geleden vermeldde A. Hoynck van Papendrecht in zijn uitvoerig boek „De Rotterdamsche Plateel- en tegelbakkers en hun product" dat er in het jaar 1612 in Rotterdam plateel- en tegelbakkerijen wa ren, blijkens archiefstukken van de weeskamer, waarin „geleibakkerijen" genoemd worden. Onder geleibakkers te verstaan tegelbakkers. Er moeten derhalve te Rotterdam reeds vroeger tegel bakkers gewerkt hebben. Van de namen dezer am bachtslieden en hun bakkerijen zijn tot nu toe slechts weinig gegevens bekend. De tegels van deze vroege werkplaatsen vertonen on miskenbaar Zuidelijke invloed, zoals de daarop voor komende portretten van edellieden met kledij, land schappen en vooral de Zuidelijke vruchten van oranje appels en druiventrossen en de planten en bloemen van Zuidelijk klimaat. Zij moeten gemaakt zijn, hetzij door

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 55