52 werd om puin te storten. De tegelbakkers zullen hun misbaksel daar gebracht hebben. Bij het onderzoek der scherven bleek dat vrijwel alle een ander patroon of ornament vertoonden. Er was dus een enorme afwisse ling. Ook bleek dat vele scherven proefstukken waren voor verschillende soorten kleurstoffen of voor tech nieken om proefondervindelijk vast te stellen hoe de werkwijze zich bij het glazuren en bakken gedroeg. Van de schotels waren dit merendeels scherven waar van de randen en het middenpatroon in een sterk blau we kleur was opgezet met prachtige gekleurde versie ring in eenvoudig lijnenspel. Bij de schotels bleek dat de rand van de onderzijde plat en breed was in tegen stelling van de Delftse schotels, waarbij deze rand smal en hoog is. Hieruit kan afgeleid worden, dat de enkele schotels die nog voorkomen met platte onderrand niet van Delft maar van Rotterdam zijn. De schotels bleken ondersteboven gebakken, wat reeds bekend was, opdat er bij het bakken geen as in de ver sierde schotel zou vallen. Ze werden gestapeld op on dersteuningen, „proeven", driehoekige blokjes met drie pootjes. Van deze proeven werden vele gevonden, soms vastgebakken aan gedeelten van schotels, waaruit de werkwijze bleek. Vele scherven van tegels werden gevon den, soms aan proeven en schotel stukken vastgebakken. De tegels waren op de breuk geel-rood. Het behoeft geen betoog welk een belangrijke vondst dit was voor de Rotterdamse tegelindustrie. Toen in 1940 de Oostelijke nabuur Rotterdam had ver brand en de puinhopen werden opgeruimd, werd ver der gegaan. Wegens een nieuw stratenplan moesten ook de funderingen en kelders verwijderd worden. Daarbij werd velerlei gevonden, metalen voorwerpen, aarde werk uit alle tijden en ook tegels, soms los, soms gehele vlakken tegen keldermuren. Ook werden overblijfselen aangetroffen van ovens van tegelbakkers. Door scherp toezicht werd veel vergaard, alhoewel er nadien ook nog wel iets in de handel verscheen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 53