HOOFDSTUK VII BODEMVONDSTEN EN GED AT EERDE TEGELS Bodemvondsten hebben veel opgehelderd omtrent de plaats van ontstaan der tegels. Bij herhaling is het voorgekomen dat ergens gegraven werd en een grote hoeveelheid scherven van tegels aan getroffen werd. De kunsthistorici kwamen daarbij en vonden veel dat hun kennis verrijkte. Veel mooie tegels vonden zij niet. De plek was de stortplaats van een tegelbakkerij. Daar kwam alles terecht wat men niet gebruiken kon, misbaksels door scheuren, kromtrekken, doorlopen en andere euvelen. Ook gebroken goede te gels. De grote hoeveelheid scherven werd bewaard voor bestudering, nu en later. Te Amsterdam was zulk een vindplaats aan de Oost kant der stad, de eilanden die met een oude naam Las- tage heten. Ook bij graafwerk voor een nieuw gebouw aan de Keizersgracht; daar moest de bakkerij geweest zijn voor de aanleg van de gracht, zodat men enig hou vast had aan de datering der vondsten. Te Rotterdam werd in 1914 bij graafwerk voor het Raadhuis aan de Coolsingel een grote hoeveelheid scherven van tegels en schotels gevonden. De bestu dering gaf toen reeds een overzicht van wat te Rotter dam gemaakt was. Bovendien werden ten behoeve van het bouwterrein vele versleten huizen afgebroken waar uit tegels te voorschijn kwamen. Dit waren uiteraard soorten uit velerlei tijdperken. Er waren ook zeer vroe ge tegels bij, tegels met gekleurd ornament, blauwe pilastertegels. Bij elkaar was dit een belangrijke vondst en aanwinst voor het Gemeentemuseum. Bij bestudering van oude stadsplattegronden bleek dat ter plaatse een moerasland was geweest, dat gebruikt 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 52