Falkenlust te Brühl, ook in kastelen en buitenhuizen in de omgeving van München. Zelfs naar Italië, het land van de kostelijke majolica, gingen Hollandse tegels. Ze werden daar toegepast voor vloeren in de villa Giustinau aan de rivier de Brentam, waar lusthoven van de Venetiaanse kooplieden waren. Bij de opgravingen te Rotterdam werden enige groot formaat tegels gevonden met het wapen van de Oosten rijkse vorsten Habsburg, ongetwijfeld op bestelling ge maakt. Het waren geen mooie exemplaren, waarschijn lijk terzijde gelegd uit de levering. Voor de paleizen van de Koning-Stadhouder Willem III werden Delftse tegels gebakken naar ontwerp van Da niël Marot. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Vele duizenden schone Hollandse tegels zijn naar het buiten land gegaan om daar de naam der Nederlandse fayence hoog te houden. Een enkele maal werden tegelschilderijen aan gevels toegepast. Men kan ze bezichtigen te Amsterdam in de zaal van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, aan de achterzijde van het Rijksmuseum in een groot tegelschilderij, afkomstig van een Amsterdamse gevel aan een der Jordaangrachten. Het vroegere huis „In duizend vreezen" te Rotterdam had aan de gevel een tegel schilderij. De tegels lenen zich echter slecht voor toepassing in de buitenlucht. Regen, vocht en vorst doen ze stukvriezen en ten onder gaan. Nog een ander soort van bijzondere toepassing dient vermeld. Er was reeds een tegel bekend met een meer voorkomend zeventiende eeuwsch motief in kleuren, welke op de kant mede verglaasd en versierd was en ook daarbij behorende die in boogjes uitgesneden en eveneens op die kanten afgewerkt werd. De open vraag wat dit was, werd beantwoord toen te Hoorn, in het weeshuis 1) naast de schouw, achter betimmering een D Vereniging Oud Hoorn, jaarverslag 1933. 49

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 50