tegels die waardeloos waren omdat ze ouderwets wa ren, maar dan achterstevoren, want de kalk van de stu- cadoor plakte beter op de ruwe achterkant dan op de gladde voorkant der tegels. Is er een sloperijtje ergens, geef er een kwartiertje aan voor een vriendelijk praatje en het zal niet onbeloond zijn. Hoe verwerft men tegels? Door oefening van het oog. Zijn ze eenmaal in de oudhedenwinkel beland, dan is het te laat. Dan zijn ze voor een ander soort verza melaars. Voor de echte verzamelaar ook wel, maar al leen ter aanvulling van hiaten in de verzameling of om ze te ruilen tegen dubbele exemplaren. Na het verwerven komt het schoonmaken. Dat begint met de achterkant, heel voorzichtig eraf krassen wat erop is aan kalkmortel; niet slaan! Soms is het tras mortel, glashard. Dat moet er ook af met krassen, met scherp gereedschap en geduld, of enige maanden laten drogen alvorens met het schoonmaken te beginnen. Soms komt aan die achterkant weieens iets voor de dag, een signatuur met een penseelstreek. Dan de zijkanten schoonmaken, hetgeen extra voorzich tig gebeuren moet om te voorkomen dat van het gla zuur scherven vallen. Dan de voorkant. Soms is die brandschoon, soms bedekt met verf, teer, cement. Dat moet er hoogst voorzichtig van verwijderd worden, met zacht gereedschap, niet met staal dat harder is dan glazuur en daarin krassen kan. Sommige tegels vertonen talloze putjes, kleine be schadigingen van het glazuur; dat zijn plinttegels ge weest die honderden jaren geleden bewerkt zijn met 't houtje van de versleten stoffer of bezem. Ook zijn er die door en door bruin zijn; die hebben in de buurt van een schoorsteen vertoefd. Daarna komt de schoonmaak. Eerst onder de kraan af spoelen, waarna blijkt wat er nog op achter bleef, voor kant, achterkant en 4 zijkanten. De tegel moet weer net zo worden als toen hij uit den oven kwam. Daarvoor nog eens flink naboenen met een hard schuiertje met 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 40