38 broken worden dan is het onderzoek in omgekeerde volgorde van de „kunsthistorische" ontwikkeling van het interieur. Veelal is hiertoe echter geen gelegenheid en dan moet eerst gekeken worden op de plekken waar 't te omslachtig of te vermoeiend was de „verbeteringen" aan te brengen, zoals in de kast, het berghok of de kel dergang. Wanneer in zulk een plek een stuk eikenhou ten moerbint met een kraagsteen en kinderbalken zicht baar is, behoeft men niet in 't stucplafond te breken en wanneer in de kast de plinttegels zichtbaar zijn, zullen er meer zijn. Komen de tegels in zicht en is er geen mogelijkheid om ze op de plaats te behouden, dan moeten ze er heel af. Vraagt men dat de timmerman of metselaar, dan zijn ze de bereidwilligheid zelve, beginnen met een dik breekijzer en een forse ijzeren hamer met als resultaat een hoeveelheid scherven en enige langs de kanten be schadigde tegels. Het van de muur verwijderen moet men zelf doen, met beleid, met geduld en met het daar voor geschikte gereedschap. Het eerste voorschrift is: niet achter de tegel hakken maar achter de mortel waarmede hij bevestigd is. Dan een brede dunne beitel zoals de voegers gebruiken voor het uithakken van voegen en dan een nieuwe welke lang is. Een houten hamertje is beter dan een ijzeren hamer. En dan nooit één tegel bewerken, maar een hele rij tegelijk, anders beschadigen zij elkaar langs de kant door het wringen. In noodgevallen en bij bijzondere vondsten wage men het niet met hakken en slaan, maar komt er een oude handzaag bij te pas. Maar wie ogen heeft om te zien, behoeft geen tegels van muren te verwijderen. Een prachtig stuk kwam te voorschijn van onder de vloer, zomaar neergelegd als stopblokje. Een ander fraai exemplaar ook van onder de vloer, zomaar los in 't zand. Onder de oplegging van balken waren bij ver bouwing losgekomen tegels ook zo gemakkelijk; daar om kijke men daar ook. En dan de oneffenheden in de muren; hoe kon men die beter vlak aanvullen dan met

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 39