30 De oven is gevat in een raamwerk dat de indruk wekt te bestaan uit staande rondhouten, vastgehouden door liggende ijzeren banden. Bezien we thans verder de tafrelen. Op de begane grond is links een wijde opening, waardoor men ziet in een vertrek waar aan de wand op planken vele stapels scho tels liggen. Om een tafel zitten een aantal personen terwijl op de tafel stapeltjes tegels liggen. Hier werken de tegelschilders. Door een venster kan de baas toe zicht houden. Links naast de oven liggen op de vloer de takkebossen met daarboven op wandplanken rijen sta pels schotels. Rechts van de oven is eerst de paardemolen, waar een paard in rondloopt, de motor van het bedrijf, met een schijf met drijfassen. Daarnaast wandelt nog een paard met een cirkelgang, de inhoud van een groot vat omroerend. Op de voorgrond is een stapel klei met emmers en een kruiwagen. Aan de wand hangt een ronde zeef. Op de eerste zolder verhoogt een hond de gezelligheid. Links zijn op rekken schalen zonder en met deksel. Brokken klei liggen op de grond; een man is bezig aan een draaischijf. Een meneer met hoed op houdt toezicht. Een man op een trapje houdt de werking van de oven in 't oog. Rechts, voor het kruisvenster, is een man aan een draaischijf. Een andere draagt een plank met enige schotels erop en is bezig deze te leggen op een rek aan de wand. Boven het venster staan op een plank grote potten van verschillend model en een schotel. Op de tweede zolder werkt het bedrijf van links naar rechts. Rechts zijn een man en een jongen bezig aan een grote stene bak „wit" te geven. Daarnaast is een man, zittende aan een tafel. Links zijn de vormers bezig, die op een tafel de groene tegels maken van de klei welke door een andere man wordt aangedragen. De gevormde tegels liggen om de schoorsteen. De wandrekken zijn nog ledig. De hond is te ruste gegaan. Dit tegelschilderij geeft uitvoerig het gehele bedrijf,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 31