28 tuur steeg geleidelijk tot ongeveer 1000° Celsius. Wan neer blijkens opgedane ervaring de oveninhoud „gaar" was, werd het stoken gestaakt en liet men de oven af koelen. Het stoken duurde ongeveer 40 uur, het afkoe len enige dagen. Bij de verbetering van het product werden de tegels niet meer in de oven gestapeld met de brandstof ertegen, maar werden de tegels geplaatst in kokers. Deze kokers waren rechthoekig met open ein den. Zij werden liggend in de oven gestapeld, zodat de tegels op hun kant stonden. Een enkele maal ziet men tegels met een glazuurloos plekje. Deze was bij het bakken aan de opvolgende gesmolten. Door het toepassen van kokers voorkwam men het in een zakken van een stapel tegels en de as kwam niet in aanraking met het verhitte glazuur. Dit voorkwam veel misbaksel. Tegels zowel als schotels werden in kokers gebakken, tegelijk in dezelfde oven. Was de oven afgekoeld dan werden de tegels op de kruiwagen gelegd, één voor één bekeken, in kwaliteiten gesorteerd en gebracht naar de voorraadruimte om vandaar verkocht of verzonden te worden. Ook hield men de verschillende baksels bijeen, omdat deze steeds enig verschil boden. Dit was nodig omdat de koper met de tegels veelal grote oppervlakken bezetten en dan geen verschillen in afmeting of kleur gebruiken kon. Dit is duidelijk waarneembaar bij de late soorten, zoals die met bijbelse voorstellingen, waar de tegels zuiver even groot en gelijk van kleur zijn. Het verlangen komt, te weten hoe een oven gemaakt werd. Paape vertelt ervan bij enige afbeeldingen. De prentjes doen primitief aan en de vraag rijst of dit wel een echte oven is, waarin het kostelijke Delftse aar dewerk gemaakt werd. Wellicht is de afbeelding van de oven het laatste stadium van de afstervende producten aan het eind der 18e eeuw. Bovendien ontbreekt bij de kleine afbeeldingen de schaal, zodat ze geen begrip geven hoe groot de oven was. Een beter inzicht geeft een fraai tegelschilderij in het

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 29