27 Goed „blauw" werd volgens Paape gemaakt uit 50 pond saffier, 25 pond zand en 25 pond potas, in een oven gebracht evenals tinas. Het „geel" werd samengesteld uit 9 pond antimonie, 7 pond goud glette, \]/2 pond zout en V/i pond tinas, gebrand in een oven als voor noemd. Het „paars" bestond uit 8 pond zout, 8 pond potas en 4 pond bruinsteen. Ook dit werd gebrand in stenen potten, gemalen en met water tot een vloeibare pap gemaakt. „Groen" werd gemaakt door de mengsels van „blauw" en „geel" te vermengen. Het „rood" was mangaanrood. „Oranje" ontstond door de vermenging van „geel" en „rood". De bruine kleur waarmede later de „trek" werd uitgevoerd, bestond uit een mengsel van saffier en ijzer roest. Dan volgde met de kleuren het beschilderen, dat hierna uitvoeriger besproken wordt. Na het schilderen kwam het „kwaarten", dat diende om bet glazuur meer glans te geven. De kwaarter zat gebogen voor een kuip, hield de tegel in de ene hand en dompelde met de andere hand een kwaartborstel in de vloeibare massa en be sprenkelde daarmede de tegel. De kwaart werd gemaakt door het branden van 36 pond mesticot (hiervoor ge noemd), 42 pond goudglette, 4 pond potas en 7 pond zout. Dit mengsel, gebrand in een kwaartoven, werd be. waard in kwaartpotten. Wanneer de gekwaarte tegels ge droogd waren werden ze weder door de leerjongens naar de tegeloven gebracht. Daarin werden de tegels, gestapeld in staande stand, ge steund door rolletjes klei. Het verhitten in deze stand is waarneembaar aan sommige tegels waarvan de glazuur- laag is uitgezakt en de beschildering is doorgelopen. Tussen de stapels tegels werd de brandstof gelegd, de vulopening gesloten, het vuur aangelegd en de tempe ratuur langzaam opgevoerd door het openen van de stookgaten. Door de stookgaten kon de tegelbakker de oveninhoud in 't oog houden en de brandstof bijvullen. De tempera-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 28