D e vroegste tegels zijn de Antwerpse tegels. HOOFDSTUK III DE ANTWERPSE TEGELS In het grote West-Europese Rijk van Keizer Karei V werd van Noord naar Zuid en omgekeerd gereisd. Kunstenaars uit de Nederlanden gingen naar Italië om zich te bekwamen of daar te blijven. Kunstzinnige handwerkslieden kwamen uit Italië naar het Noorden. Zo is te verklaren dat reeds in de aanvang der 16e eeuw majolicaschilders en -bakkers zich in Antwerpen ves tigden en daar school maakten. Wellicht zullen ook Nederlanders in Italië het vak geleerd hebben en dit hierheen gebracht hebben. Een voorbeeld van de vroegste tegels, welke Antwerpse tegels genoemd worden, is in het Rijksmuseum te Am sterdam en vermoedelijk afkomstig van het kasteel Herckenrode in België. Ook in andere musea bevinden zich gedeelten van deze vondst. Deze tegels zijn kaal gesleten, zullen als vloertegels gebruikt zijn. De ver deling der tegels is niet gewoon in vierkanten, maar meer samengesteld. De middentegel is vierkant, onge veer 12 X 12 cm. Daaromheen sluiten randen met dub bel afgeschuinde hoeken, tezamen een achthoek vormen de. Met de achthoeken en de kwadraten doorgaande vormt dit een verrassend patroon. De kwadratische tegel heeft een cirkelvormige versiering met daarin een man nen- of vrouwenafbeelding, naar de tijd met hoofdtooi en kleding. De ornamentiek draagt een Zuidelijk karak ter. De tegels zijn veelkleurig beschilderd en geglazuurd in de trant van het Italiaanse majolica. De kleuren zijn blauw, geel, oranje, purper en groen. De cirkelvormige omlijning, de trek, is blauw en geel. Een opvallende eigenschap is dat de gele kleur helder geel is. 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 22