werd toegevoegd en erdoor gedraaid, zodat na het bak ken grille gele lijnen in spiraal- en golflijnen ontstaan in de rode bak. Deze zijn ongeglazuurd en zeer groot, ruim 30 X 30 cm. In de schouwen maakte men weieens een afzonderlijk vloertje van zeskante tegeltjes, klein en dik, niet groter dan 8 cm. en wel 4 cm. dik, meer steentjes dan tegels. Daar behoren weer halve zeshoeken bij langs de kant. Er bestaan de gewone vloerbakken, de vierkante, ook zeer kleine van ongeveer 6 cm. vierkant, geel en groen verglaasd. Deze zijn zeer oud en worden slechts zelden aangetroffen. Er is in het Rijksmuseum te Amsterdam daarvan een voorbeeld, afkomstig uit de Domkerk te Utrecht. In de verzameling van de schrijver is daarvan ook een voorbeeld, afkomstig van de afbraak van een woonhuis te Utrecht. Deze zijn overhoeks gelegd met halve tegels langs de kant. Ook in de Ruïne van het kasteel te Valkenburg liggen, achter een hekje, enige vloervelden bloot, waar de toerist met bergstok gewa pend gaarne in peutert. In de zeventiende eeuw werden in de deftige huizen de vloerbakken vervangen door het van Italië medege brachte marmer, in grote platen en ook wel tot tegels gehakt. Dit is wit geaderd marmer. Het weinig geader de marmer heet blanc-clair, het meer geaderde blanc- vainé en het sierlijk geaderde arabescato, dat dan zo gezaagd en gelegd werd dat de natuurlijke aderen tot een sierlijk symmetrische ornament werden. Dit noemt men „op bloem" of „op speling" gelegd. Reeds vroeg werden vloeren gemaakt van donkere en lichte stenen tegels, in kunstige patronen gelegd, zoals op de schilderijen te zien is, zoals bij die van Johannes Vermeer en van Pieter de Hoogh. De donkere tegels zijn van Belgische natuursteen, Namense steen welke een donkere kleur blijft behouden, vooral wanneer er op gelopen wordt en ze afgeboend worden, zodat de verweringslaag eraf gaat. Waar ze in de buitenlucht 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 18