DE HOLLANDSE VLOERTEGEL Het vroege Hollandse interieur had stenen vloeren. De wanden waren wit, die van de binnenzijde der buiten muren en van de enkele binnenmuren. Veel indeling was er in deze huizen niet. Er waren binnenmuren, echter niet meer dan nodig was om de balkzolderingen te kun nen dragen. Was meer indeling nodig dan bestond deze uit een raamwerk van hout, aan één zijde bekleed met schotwerk, veelal uiterst dun en met vernuftige ver binding. Behalve de stenen vloer en de witte muren was alles van eikenhout: de vermelde wanden, de trappen, de bal- kenzoldering met moerbinten en kinderbalken, de ven sterbanken, de deuren en het schaarse meubilair. Ge kleurde wandtegels kwamen nog niet voor. Het eiken hout kreeg door de tijd een donkere kleur en stak don ker af tegen de witte muren. Slechts was er een plint van overeenkomende tegels als de vloeren. We weten dit van de enkele overgebleven voorbeelden en van de oude schilderijen van interieurs. De vloer in bet Hollandse huis was hoogst eenvoudig. Zij bestond uit gebakken tegels van vierkante vorm. Er waren geen randen. Deze tegels werden gebakken van dezelfde klei als de bakstenen, in de regel rood bakken de klei. Zij komen voor ongeglazuurd en ook gegla zuurd met doorschijnend glazuur tot een bruine kleur geworden. Kleuren komen ook voor: geel, groen en een enkele maal grijszwart. Elke tegel is niet meer dan een kwadraat van een bepaalde kleur. De tegels zijn naar onderen iets afgeschuind waaruit blijkt hoe ze gevormd werden. De tegels werden eenkleurig, gelegd van de on geglazuurde rode of de geglazuurde. Met de gele en 13 HOOFDSTUK II

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 16