In deze twee voorbeelden is reeds de techniek van de latere en voor Holland vroege versierde vloerbakken en haardstenen. Het ligt voor de band dat met de verbreiding van de bouwkunst uit het Zuiden naar het Noorden ook de af werking medekwam en export ontstond naar het Noor den. Zo zal te verklaren zijn dat hier een enkele maal zeer oude Franse tegels worden aangetroffen. Deze zijn vierkant of zeskant, versierd en geglazuurd, in kleuren van geel op bruin, de techniek van het eerstgenoemde voorbeeld. De ornamentiek en de voorstellingen zijn primitief. Zij moeten niet als afbeeldingen of portret ten beschouwd worden maar als vlakversiering. Een geheel andere soort tegels wordt hier te lande een enkele keer gevonden. Dit zijn de Spaanse tegels. Zij moeten hier gebracht zijn door de zeevaarders voor eigen gebruik of voor verkoop, in dezelfde zin als uit China en Japan kunstvoortbrengselen werden mede gebracht. De enkele vondsten kwamen uit de Zaanstreek of de omgeving van Broek in Waterland. In Spanje werden de versierde tegels toegepast zowel voor de vloer als voor de wand. De plaatwerken van ge spaard gebleven interieurs te Sevilla en Granada geven daarvan een inzicht. De Spaanse tegels komen voor in verschillende tech nieken en wijze van versieren. Het zijn dikke tegels van zeer verschillende afmeting, van 5 tot 20 cm., soms vierkant, beschilderd en geglazuurd doch in de regel in andere vormen, zich lenende tot het leggen van grote sterpartonen. Deze zijn dan met ingeperst ornament dat gevuld werd alvorens het glazuren geschiedde. De Spaanse tegels zijn kleurig en levendig van versiering. De Nederlandse musea bezitten er enige fraaie voor beelden van en bij uitzondering worden ze nog gevon den. Deze Spaanse tegels schijnen geen invloed te heb ben gehad op de Nederlandse voortbrengselen. De oudste Nederlandse tegels welke aangetroffen wor den zijn verwant aan de eerstgenoemde Franse tegels, 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 12