7 HOOFDSTUK I WAT AAN DE HOLLANDSE TEGEL VOORAFGING Bakstenen, tichelen, tegels bakken moet al heel oud zijn. De onderzoekingen en opgravingen in Oosterse landen met de medegebrachte vondsten in de musea bewijzen dat. De tegels verschijnen in West-Europa tegelijk als vloer en als wandtegels. Een vroeg voorbeeld van vloertegels is in het museum Boymans te Rotterdam. Dit is een dikke, vierkante tegels welke reeds uit de 13e eeuw zou zijn en uit Frankrijk afkomstig. De wijze van fabriceren blijkt duidelijk. De tegel is gevormd als een baksteen, in een vormbakje en afgestreken. Daarna is met een stempel een figuur erin gedrukt en deze gevuld met een andere soort klei. Daardoor ontstond na het bakken een rode steen met gele figuren. Daarna is de baksteen of tegel geglazuurd met doorschijnend glazuur (lood- glazuur) en nog eens verhit. Wat het eerst opvalt is de hoofdverdeling van het vlak met een cirkel, een ver deling welke met het overhoekse kwadraat zich eeuwen lang zou handhaven. Tussen twee concentrische cirkels staat twee keer trto&erafe In de middelste cirkel is een vulling als van een wa penschild, in vieren, overhoeks dezelfde figuur, zodat met kennis der Franse middeleeuwse heraldiek de her komst wellicht terug te vinden is. De buitenhoeken zijn gevuld met de gothische fleur-de-lis, breed uit en het vlakje vullende. Van deze tegels zijn een hoeveelheid van dezelfde en ze zijn kaal gesleten. Het zijn dus voort brengselen van massaproduct en bestemd voor de vloer. Hetzelfde museum bezit een groep eveneens Franse te gels en even oud, maar voor een geheel ander doel ge bruikt, de bekleding van gewelven. Zij moeten wegens

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10