L. Royer (1792—1868), vooral werkzaam in Holland, waar hij het tot bestuurder van de Amsterdamse Academie wist te brengen; J. Tuerlinckx (1809— 1873), die de standbeelden vervaardigde van Marga- reta van Oostenrijk op de Grote Markt te Mechelen, naar haar beeld in het mausoleum van Keizer Maxi- miliaan te Innsbruck en waar rond interessant dé tail in de stenen van de straatweg op natuurlijke grootte, de afmetingen van de uurwerkplaat van Sint Romboutstoren zijn weergegeven alsook dit van Rembertus Dodoens, de beroemde botanist, in de Kruidtuin aldaar. Bij de modernen kunnen vermeld worden: Jef Wil- lems, Rik Wauters, Boudewijn Tuerlinckx, Rik van Perck, en verder: Ernest Wijnants, Jan Marchau, Theo Blickx en tal van anderen die de oude kunst- faam van de Dijlestad, nog steeds, ook in den vreem de, door hun merkwaardige kunstprestaties weten hoog te houden. 3. De Schilders De vroegste schilderkunst was, evenals dit voor de beeldhouwkunst en al de andere kunsten trouwens het geval is geweest, middeleeuwse gemeenschaps kunst, en over 't algemeen zijn deze werken niet tot ons gekomen. Enkele namen van schilders treffen we evenwel aan in de oudste, uitstekend bewaard gebleven Mechelse stadsrekeningen, die een aanvang nemen vanaf het jaar 1311. Deze maken melding onder meer, ten jare 1450, van een Joannes van Helmont, die het schepenhuis versierde, ook van tal van andere schilders die echter veel meer bedreven vaklieden dan wel oorspronkelijke kunstenaars waren. Aan de versiering van het paleis van Margareta van 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 96