I, leidde, in 1480, de werken aan de Mechelse toren, deze aan de kerken van O. L. Vrouw over-de-Dijle en aan Sint Jan aldaar, ook deze te Lier, te Alkmaar en te Zierikzee, die door zijn vader waren begonnen. Deze Antoon ontwierp dan verder het stadhuis te Veere, werkte aan de Grote Kerk aldaar (1479), ook aan deze van Bergen op Zoom, van Haarlem, en verder aan de gevel van het stadhuis te Middelburg (1512)Hij was tevens de bouwmeester van het Paleis van Margareta van Oostenrijk te Mechelen. Mathijs, de vijfde Keldermans, werkte aan het voorportaal van de kerk te Hulst (1482) en vestigde zich, in 1491, te Bergen op Zoom. Te Brussel was hij werkzaam aan het „Broodhuis". Het zesde lid van de familie was Rombout III (1461— f Antwerpen 1531)Het is deze die de meest beroemde is van dit vooraan staande architectengeslacht. Hij werd in 1515 aange steld tot stadsbouwmeester te Mechelen en in 1516 tot hoofdbouwmeester van Keizer Karei V. Hij werkte te Veere, Middelburg en Zierikzee; in 1529 aan het Paleis van de Grote Raad te Mechelen, en later, met Domien de Waghemaker, aan de kathe draal te Antwerpen; ook te Utrecht aan de gevel van de Catharinakerk en aan de vesting Vredenburg aldaar; tevens aan de Grote Kerk te Delft en aan de verdedigingswerken te Valkenburg en te Montfoort. Andere, zeer verdienstelijke Mechelse bouwmeesters waren: Maarten Uuttenhove, die rond 1445, de toren bouwde van de Sint-Maartenskerk te leper en Willem van Werchter, de ontwerper van de zeer be kende gevel van de „Zalm" op de Zoutwerf te Mechelen. Als uitwijkelingen onder de Spaanse beroerten had den de Mechelse bouwmeesters, die, werkzaam zówel in Noord als Zuid, wat duidelijk wijst op de cultu rele eenheid van onze gewesten vóór de Reformatie, 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 91