Mechelen zeer talrijk en zeer merkwaardig i)Om ons te bepalen bij deze die trots „de tand des tijds", alhoewel vaak zeer verminkt, tot ons zijn gekomen, kunnen worden vermeld: Het zeer mooie, rijke en stijlvolle „Hof" van Hieronymus van Busleyden, een bekend humanist en een vriend van Erasmus en van Thomas Morus, die er beiden vaak en graag op be zoek kwamen. Dit gebouw, thans tot gemeentelijk museum ingericht, werd in 1505 begonnen, vermoe delijk naar het ontwerp van Anton I Keldermans. Citeren we verder: het Hof van Hoogstraeten, thans gedeeltelijk gebruikt als Klein-Seminarie, de hoven van Uassau, van Coloma, van Chièvres, thans aarts bisschoppelijk museum, het huis Prant thans Sint Romboutscollege. Van private woonhuizen uit de tweede helft van de 17de eeuw is tevens de Dijlestad nog goed voorzien, alhoewel zij, door de beschietingen van 1914 en 1944, veel van haar oude schoonheid heeft ingeboet. „De gevelarchitectuur ervan is provinciaal in de goede betekenis van het woord. Zij is rationeel sier lijk, spontaan vrolijk, ongezocht en soberGeen grootsprakerigheid of overtollig ornament stoort de rust van de blinde vakken en de sculpturale versie ring is meestal bescheiden aangebracht rond een 79 De beroemde humanistische dichter Joannes Secundus (Everardi), 1511—1536, heet Mechelen, waar hij woonde: „Urbs delitiosa", een zeer aangename, „Urbs celeberrima", een zeer beroemde stad; „ubi palatia surguut", waar de paleizen uit de grond oprijzen. (In: Èpistolarum reliquice: Ad Petrum Clericum; Iter Gallicum (1532); Funerum Liber: Querela in obitum Clarissimi viri Nicolai Everardi Patris pientissimi. (Johannis Secundi Opera: uitgave van P. Scriverius, te Leiden, bij Franciscus Hegerus, anno 1631).

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 87